Bosnien efter Christian Schmidt

Bosnien efter Christian Schmidt 640 365 Anders Stubkjær.com

Hvorfor har Christian Schmidt trukket sig som Høje Repræsentant i Bosnien-Hercegovina? Hvilken betydning kan det få for både Bosnien, men også Europa og USA? I dette opslag fortæller jeg kort om fire af mine (gratis!) artikler, der netop giver dig et bud på de to spørgsmål.

USA presser Christian Schmidt ud

Christian Schmidt, den Høje Repræsentant i Bosnien, blev i juni 2026 presset af USA til at trække sig fra embedet. Konflikten mellem Europa og USA over hvem der skal afløse ham, og hvad vedkommendes rolle skal være, tager til.

I artiklen Amerikansk pres får Christian Schmidt til at trække sig (Magasinet Øst, 14. maj 2026) kan du i første omgang læse om hvorfor Schmidt valgte at trække sig.

Schmidts kritiske holdning til den amerikanske administrations involvering i Bosniens energisektor bliver set som en konkret grund. Der bliver også spekuleret i, om Republika Srpskas intense lobbyarbejde i forhold til Trump Administrationen er en faktor.

Europe+ skal til at tage sig sammen

Magtkamp om Bosnien-Hercegovina kan udløse ny konflikt mellem USA og Europa (pov.international, 18. juni 2026) er mit interview med Kurt Bassuener fra Democratization Policy Council om hvad næste skridt kan komme til at blive for Bosnien.

Bassueners argument er, at “Europe+ skal tage sig sammen. Der skal hurtigst muligt laves en konkret strategi for, hvilken retning man mener Bosnien skal følge. Og det skal formodentligt gøres uden om USA. Der skal landes en efterfølger til Schmidt, som har politisk muskel. Det er afgørende, at vedkommende udstyres med en klar arbejdsplan og håndfast politisk opbakning.

Artiklen Skakmat i Bosnien (Magasinet Øst, 23. marts 2023) har et lidt mere historisk snit. Den er stadig relevant, fordi du for det første får en let introduktion til, hvordan stillingen som international topembedsmand er bygget op.

For det andet, så opridser jeg også det komplekse politiske spil, der kørte mellem Schmidt og den daværende præsident for den serbiske del af Bosnien, Milorad Dodik, hvilket ultimativt førte til at Dodik blev afsat.

Hvem ejer hvad i Bosnien?

Registrering af ejendom i Bosnien er en af de mere kringlede, men væsentlige udfordringer landet står overfor efter Dayton-aftalen. Kort sagt drejer det sig om, at statens ejendom skal registreres. Det, som man skændes om, er, hvorvidt ejendom så tilhører en af de to primære entiteter, eller den bosniske stat.

Denne problematik var også en af ingredienserne i konflikten mellem den Høje Repræsentant og Dodik. Jeg diskuterer konflikten og spørgsmålet i Bosnien og Nato: En gang til for prins Knud (pov.international 2. marts 2023).

(Billede af Christian Schmidt: This file is licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International license. Kreditering: © European Union, 2026)