Tre musikportrætter

Musikportrætter: J-Hope, Mark Knopfler, Søren Krogh

Musikportrætter: J-Hope, Mark Knopfler, Søren Krogh 640 365 Anders Stubkjær.com

Her kan du læse om og finde links til tre journalistiske musikportrætter, som jeg har lavet i den senere tid: Den sydkoreanske BTS-sanger og danser, J-Hope, den britiske guitar-guru og sangskriver, Mark Knopfler, og den danske sangskriver med nordjyske rødder, Søren Krogh. Tre musikere. Tre forskellige universer.

K-pop i Berlin

En koncert med en af frontmændene i den sydkoreanske supergruppe, BTS, på Olympia-stadion i Berlin var en stærk musikalsk og visuel oplevelse. J-Hope leverede afslutningskoncerten til Lollapalooza-festivallens 10-års jubilæum i Berlin.

I forbindelse med koncerten kom jeg også en tur gennem blandt andet pop-up butikker i Berlin. Det hele gav et indblik i hvor uhyggeligt effektivt k-pop-industrien malker særligt sine unge følgere for penge.

Som den skarpe læser nok fornemmer, hørte jeg ikke til blandt de indviede i forhold til k-popverdenen den weekend i Berlin, men nok mere i kategorien af ‘de medbragte’ eller i hvert fald ’de finansierende’, hvis grånende hår indikerede, at man i dette miljø var med til at rykke aldersgennemsnittet en anelse op ad.

K-pop industriens fokus på indtjening fremstår ikke sympatisk, men koncerten var imponerende. Artiklens titel er ‘Håbefuld K-pop i Berlin’.

Mark Knopfler og One Deep River

Mark Knopfler har været min nok absolutte musikalske ledestjerne i årtier som guitarist og sangskriver. Jeg anmeldte hans seneste album, ’One Deep River’, for pov.international.

Anmeldelsen brugte jeg i øvrigt senere som afsæt til en foredrags-koncert på Sønderborg Bibliotek. Titlen på begivenheden var ‘Mark Knopflers poetiske perler – en musikalske rejse fra Dire Straits til i dag’.

Konceptet gik ud på, at jeg havde udvalgt godt ti af Knopflers sange fra tiden i Dire Straits til i dag. Jeg fortalte publikum om udviklingen i hans musik og sangskrivning, mens vi lyttede til sangene på LP.

Som afslutning havde jeg samlet et band. Vi spillede vores egne tolkninger af en håndfuld af Knopflers sange.

Søren Krogh: Manden fra Havtornland

Søren Krogh er dansk sanger og sangskriver, som også er storleverandør af underholdende fortællinger blandt andet fra hans mytiske ’Havtornland’.

Det er et område, som du nok finder et stykke nord for Limfjorden og ud mod Vesterhavet. Et område, som jeg selv kender godt fra min opvækst i det nordjyske.

Jeg har været til adskillige af Sørens koncerter gennem årene. Anmeldelsen af hans seneste album blev til et større portrætinterview om Sørens musikalske karriere og inspirationskilder gennem tiden:

‘Den albumaktuelle vendelbo Søren Krogh: “Nu skal du kraftedeme spille noget, vi kender. Vi gider ikke høre mere på det der”.